Tule Maale avatud talude päeval Nopris.

Pildi autor: 

Aigi Young

24. juulil toimus üle-Eestiline avatud talude päev. Kokku avasid omad uksed külalistele üle 230 talu. Missomaal kutsusid külla Andri-Peedo ja Nopri talu. Tule Maale seadis oma telgi üles Nopri talu hoovil. Pakkusime külastajatele võimaluse oma maa-elu teadmised proovile panna. Valmistasime väikese viktoriini ja palusime inimestel ära arvata, mis teraviljaga on tegu, boonuspunkti sai see, kes teadis teravilja võrokiilseid nimetusi. Teiseks palusime külastajatel maitsta erinevaid piimatooteid ja ära arvata millega on tegu. Proovida andsime Nopri talus toodetud lehmapiima, hapupiima, keefirit, Andri-Peedo talu kitsepiima ja poest ostetud 2,5% piima. Vaga paljud oli üllatunud kui hästi kitse piim maitseb ja et tal polegi seda imelikku “kitse“ maitset. Teraviljast tunti kõige paremini ära kaera. Kõige rohkem jäädi jänni rukki ja odra ära tundmisega.

Meie viktoriin osutus väga populaarseks ja maa-eluteadmisi testis pea 500 külastajat. Tule Maale telgis viisid tegevusi läbi vahvad Misso noored. Kõigi viktoriinis osalejate vahel loosis Nopri välja kinkekoti oma toodetega.

Lisaks viktoriinile pakkusime lastele võimalust õppida pärga punuma. Pärja punumist juhendasid Inge Pilt ja Airi Ehasalu. Väga vahva oli vaadata väikseid tüdrukuid ringi silkamas karikakardest pärjad peas. Paljud lapsed polnud varem ise pärja tegemist proovinudki.

Loomulikult jagasime informatsiooni ka piirkonnas hetkel olemas olevatest vabadest töökohtadest ja müügis olevatest majadest. Ja arutasime maale kolimise teemadel. Kohtusime paariga, kellel siin lähistel maja valmimas ja soov Missomaale elama tulla järgmise paari aasta jooksul.

Kokku külastas Nopri talu veidi üle 1000 külalise. Külalisi oli nii kaugelt kui lähedalt. Spetsiaalselt Noprisse oli kohale tuldud näiteks Saaremaalt ja Harjumaalt. Muidugi oli ka peresid ümberkaudsetest kogukondadest.

Tore oli näha, et tullakse maale koos lastega ja näidatakse kust ja kuidas see toit meie lauale tuleb. Mine tea, ehk sai mõni laps just sellelt ürituselt selle maaelu pisiku ja otsustab tulevikus oma perega maale elama tulla.